Snad každé zvířátko na světě, které je známější, nějakým způsobem proniklo do lidového rčení. V některých případech se může jednat o nesmysly, které by byly možná lepší v říši pohádek. Stačí si vzpomenout například na takového čápa, který nosí rodičům děti. Existují mezi námi ale taková zvířata, jejichž pověst je sice uvěřitelná, ale bohužel nepravdivá. Říká vám něco zvířátko, zvané mangusta? Pak právě vy určitě věříte tomu, že je imunní vůči hadímu jedu.
Mangusta je totiž známá tím, že díky své nenápadnosti je schopna ulovit i jedovatého hada. Tajemství se ale neskrývá v tom, že by mangusty příroda obdařila protilátkami, ale v jejich rychlosti.
Za svou kořistí se totiž vydávají společně. Na hada se vrhnou z několika stran a využijí onoho momentu překvapení. Všechny začnou uskakovat a hada tím matou. Ve vhodný okamžik jedna z nich přiskočí a kořist zakousne do hlavy. Někdy se jí dokonce povede kořist zcela amputovat.
Mangusty žijí velmi společenským životem. Tlupa totiž tvoří až čtyřicet členů a většinou ještě navíc z řad příbuzných. Velká rodina je přeci jen velkou výhodou. Tato zvířátka mají ale spoustu nepřátel, ale díky velké skupině se dokáží lehce ubránit.
Společně dokonce nocují v jedné ložnici. Samice mají navíc svůj porod načasovaný tak, aby všechny rodily alespoň přibližně ve stejnou dobu.
I něco takového je velkou výhodou. Péče o mladé totiž probíhá společně. Jednotlivé samice navíc nedělají rozdíly mezi mláďaty svými a příbuzných. Které přijde, to dostane napít. V takovém společenství se tedy nemůže stát, že by některé z mláďat přišlo o matku a zůstalo hladem. Vždy se najde nějaká ta teta, která ji nahradí.
Věřte nebo ne, ale hadi nejsou pouze jediná jedovatá zvířata, se kterými si dokáží hravě poradit. Mangusty jsou velmi vychytralé a takového jedu se dokáží zbavit důkladným poválením kořisti v hlíně.